Ako si vybrať matrac ?

logogdgdg.jpg

Neviete, ako si vybrať pre Vás ten správny matrac ?

Prečítajte si niekoľko rád, ktoré Vám to uľahčia.


Väčšina našej populácie trpí problémami s chrbticou, príčinou môže byť sedavý spôsob života, ale aj
nevhodná tvrdosť matracov. Tvrdosť matraca patrí medzi najdôležitejšie faktory pri výbere matraca.
Taktiež záleží na tom, na akom matraci je človek zvyknutý spať. Dobrý matrac by mal správne rozložiť váhu tela a mal by byť dostatočne pevný, no nie príliš tvrdý. Ideálny matrac by mal podporovať chrbticu v prirodzenom tvare. Kvalitný matrac je pod bedrovou časťou chrbtice tuhší a v oblasti ramien mäkší. Matrac by mal byť dostatočne priedušný a mal by taktiež udržiavať správnu teplotu tela. Priemerný človek strávi v posteli tretinu svojho života, tak prečo si ju nevychutnať na kvalitných matracoch a predísť tak možným problémom s chrbticou. Bez bolesti je človek šťastnejší a tým aj v menšom strese, ktorý môže zapríčiňovať rôzne iné ochorenia.

Vaša váha je pri výbere matraca hlavným ukazovateľom.

Pri výbere matraca sa ľudia s nižšou váhou zvyčajne rozhodujú pre mäkší matrac ako ľudia s vyššou váhou. Ľudia, ktorí majú problémy s chrbticou dávajú prednosť skôr tvrdšiemu matracu. Každý matrac by mal mať označenie do akej váhovej kategórie je odporúčaný, no často je to vecou kompromisu a pocitu človeka. Medzi tvrdšie matrace sa radia matrace zo studených pien a sendvičové matrace bez použitia pamäťovej peny. K mäkším matracom zaraďujeme latexové matrace, o niečo tuhšie sú matrace z PUR peny. Dobré je, ak je matrac tvorený jadrom z kokosového vlákna. Kokosové vlákno lepšie prevzdušní matrac a taktiež lepšie rozloží váhu tela.

Matrace so zónami tvrdosti.

Väčšina matracov sa vyznačuje premenlivou tvrdosťou, čím sú vytvárané podmienky pre ideálne držanie chrbtice. Je to ideálne pre celkové uvoľnenie a regeneráciu tela pri spánku. Takéto matrace zohľadňujú hmotnosť človeka a tým sa lepšie prispôsobia krivkám Vášho tela. Pri polohe na boku tak ostáva os chrbtice rovná, pri ležaní na chrbte je vo svojom prirodzenom fyziologicky zakrivenom tvare. Pri správnej polohe Vášho tela tak dochádza nielen k uvoľneniu svalstva, ale aj odpočinku kostrovej stavby tela. Pri uvoľnení medziobratlových kĺbov, väzov a platničiek dochádza k odpočinku nervového systému a prirodzenej regenerácie vnútorných orgánov. Dôležité je, aby bol Váš matrac aj dostatočne elastický čím sa lepšie prispôsobí polohe tela.

0001.jpg

3 zóny - s vystuženým stredom matrace pôsobí optimálne na oporu chrbtice a celý matrac sa tak skvelo
prispôsobí tvaru Vášho tela.

5 zón - s rôznou tuhosťou poskytuje ideálne rozloženie váhy s vysokým komfortom ležania.

7 zón - napomáha relaxácií chrbtového svalstva, podporuje ideálne prekrvenie svalstva a pokožky v priebehu spánku.

Ako určiť rozmer matraca ?

Pre pohodlný spánok si zvoľte dostatočne veľkú posteľ. Dĺžka postele by mala presahovať výšku postavy minimálne o 25 cm, ideálna šírka lôžka je 90 cm, pre dvoj-lôžko minimálne 160 cm. Veľkosť matraca musí zodpovedať vnútorným rozmerom postele. Výška postele by mala byť aj s matracom 45 až 55 cm. Pri vysokých matracoch je potrebné zohľadniť veľkosť prestieradla, pretože nie všetky prestieradlá sú vyrábané pre vysoké matrace. Pri matracoch do výšky 20 cm by nemal byť problém, matrace nad výšku 20 cm už môžu byť dosť vysoké a prestieradlo Vám nemusí dostatočne obopnúť matrac. Ak chcete matrac pre dvojposteľ je lepšie vybrať si dva menšie, ako jeden veľký ( napr. namiesto jedného matraca 180 X 200 si vyberiete dva matrace s rozmerom 90 X 200 ). S jedným veľkým matracom by bola ťažšia manipulácia, ako s dvoma menšími, taktiež pranie odzipsovateľného poťahu je jednoduchšie. Môžete sa rozhodnúť aj pre dva rozličné druhy matracov a nemusíte spať na jednom druhu, no potom je dôležité, aby boli výšky oboch matracov rovnaké.

Bez_n__zvucvcvcvcv.jpg

Upevnenie matraca.

Matrac by mal byť dostatočne fixovaný v posteli, aby sa nepohyboval. Ideálne sú bočnice na posteli,
ktoré zabraňujú pohybu matraca. Odporúča sa zapustiť spodnú hranu matraca najmenej 5 cm pod
hornú hranu bočnice. Matrac by mal byť položený na priedušnom a dostatočne pevnom podklade.
Ideálne sú lamelové rošty, ktoré sú vhodné takmer na všetky typy matracov, okrem pružinových.
Správny lamelový rošt podporí ortopedické vlastnosti matraca. Môžete sa rozhodnúť pre pevný,
alebo polohovateľný lamelový rošt, no nie všetky matrace sú vhodné na polohovateľné rošty.

Zloženie matraca.

Latexové matrace

Latexové matrace sú charakteristické optimálnou mäkkosťou, vynikajúcou elasticitou a tvarovou stálosťou. Ich základom je prírodná miazga z kaučukovníka, ktorá sa ďalej spracováva, kombinuje so syntetickým latexom a potom sa necháva napeniť v špeciálnych formách. Latexové matrace sú vhodné pre alergikov. Správne namiešanie syntetického a prírodného latexu tak vykazuje vynikajúce antialergické vlastnosti. Perforované kanáliky, ich počet a veľkosť vytvára v ploche matrace buď väčšie, alebo menšie zóny tuhosti a zároveň slúži k odvetrávaniu matraca. Matrace sa vyrábajú v troj, päť, alebo v sedem-zónovom prevedení. Troj-zónové jadrá poskytujú zvýšenú oporu v oblasti trupu, päť-zónové jadrá poskytujú individuálnu oporu najmä v oblasti hlavy, ramien, trupu, bokov a nôh. Latexové matrace je nutné uložiť na priedušný a dostatočne pevný podklad, ideálne sú lamelové rošty, ktoré podporia ortopedické vlastnosti matraca. Tieto matrace sú vďaka vysokej kopírovateľnosti ideálne pre polohovateľné lamelové rošty a to ako mechanické, tak aj elektricky polohovateľné lamelové rošty. Tieto matrace tvoria v kombinácii s vhodným lamelovým roštom najkomfortnejšiu posteľ aj pre najnáročnejšieho spáča.

fdfdf.jpg

Vlastnosti latexových matracov.

- vynikajúce antialergické vlastnosti
- výborná elasticita a tvarová stálosť, skvelé ortopedické vlastnosti
- dokonalé kopírovanie tela podľa zaťaženia
- zónová perforácia tuhosti a priedušné otvory

Latexové matrace Vám zaručia luxusnú relaxáciu na ktorých si skvelo oddýchnete.

Najmodernejšie matrace zo studenej a pamäťovej peny.

Sú to veľmi kvalitné peny vyrábané metódou za studena s otvorenou bunkovou štruktúrou. Vynikajúce prevzdušnenie a výborná stálosť tvaru. Veľmi dobre podporujú chrbticu. Matrace vyrobené zo studenej peny majú väčšie póry a preto sú priedušnejšie, majú lepšie elastické vlastnosti, tvarovú stálosť, sú komfortnejšie a lepšie kopírujú krivky tela než matrace z PUR ( polyuretánové ) peny. Studené peny majú dlhú životnosť. Sú dostatočne elastické, aby správne kopírovali telo.

Pamäťová pena, alebo aj lenivá pena.

Táto pena dokáže kopírovať telo nielen na základe hmotnosti človeka, ale aj podľa jeho telesnej teploty. Matrace telesnou teplotou mäknú a vďaka efektu pomalého vracania obmedzujú protitlak na exponovaných miestach a zabraňujú tak preležaninám. Táto pena bola vyvinutá pri kozmickom výskume NASA.

dfd.jpg

Prednosti matracov zo studených pien.

- vynikajúce dynamické vlastnosti - pružnosť a vysoký odpor proti stlačeniu
- vysoká tvarová stálosť pri dlhodobom užívaní
- vynikajúca priedušnosť - veľmi dobré odvádzanie telesnej vlhkosti
- antidekubitné vlastnosti - nevytvára protitlak ( pamäťová pena )

Typy roštov.

Matrace je najlepšie položiť na vhodný lamelový rošt, ktorý zaručí dobré odvetrávanie matraca a taktiež podporí jeho ortopedické vlastnosti. Je niekoľko druhov lamelových roštov, pevné, polohovateľné a rošty s možnosťou regulovania tuhosti v rôznych zónach podľa potreby. Kvalitný rošt zaručuje najlepšiu variantu uloženia matraca z ortopedického a zdravotného hľadiska, taktiež predĺži životnosť matraca. Pružinové matrace je vhodné umiestniť na posteľ s pevnou doskou alebo pevným roštom, kde medzery nepresiahnu 4 cm. Všetky ostatné matrace je vhodné položiť na lamelový rošt. Pre ľudí, ktorí sú dlhodobo ležiaci sú vhodné polohovateľné rošty ( ručné, alebo elektrické ).

fff.jpgjhjghj.jpg

Ako zabezpečiť hygienu matraca a skvalitniť si spánok.

Je dôležité, aby bol matrac dostatočne priedušný a taktiež aby bol položený na priedušnom podlkade,
ktorý zaručí dobré vetranie matraca. Matrace je ideálne otáčať, aby sa využívali obe plochy matraca,
znížite tak opotrebenie ( preležanie ). Je dobré ak má matrac odzipsovateľný poťah, môžete ho
vyprať, prípadne vyprášiť. Nie je dobré ak sa posteľ prikrýva prehozmi, obmedzuje sa tak odvetrávanie matraca, taktiež je vhodné ak sa prikrývky ( periny ) rozložia na čo najväčšiu plochu aby sa vyvetrali. V teplom a vlhkom prostredí sa najlepšie darí alergénom ako sú roztoče. Nezabúdajte na dostatočné vetranie spálne a prísun čerstvého vzduchu. Nie je dobré spať v príliš vyhriatej spálni.
Hygienické prostredie Vám môže zabezpečiť aj samostatný matracový chránič. Ideálna teplota prania
na zničenie väčšiny alergénov typu roztočov je okolo 60oC.

ddddd.jpgmatracovy_chranic_nella.jpg    9d6e23b109209e26c65e4bcc46f3a01a.jpg

Žiaden matrac nevylieči problémy s chrbticou, môžete iba predísť tomu, aby ste sa nemuseli liečiť.

Spaním na nových a kvalitných matracoch tomu môžete predísť.

Tak načo čakať !

logogdgdg.jpg